styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

POLONIA

2011-07-01 16:31

Kto chce zaorać Centrum Polonii?

Mimo, iż Rada Programowa Centrum Polonii w Brniu wydała pozytywną opinię na temat dotychczasowej działalności tej powiatowej instytucji kultury oraz jej planu pracy na przyszłość, Zarząd Powiatu, pod przewodnictwem nowego starosty Tadeusza Kwiatkowskiego (PSL) nie przedłużył w kwietniu umowy z Dyrektorem Centrum, Markiem Ciesielczykiem, który pełnił tę funkcję od września 2009 roku.

Nawet sam inicjator pozbycia się dr.Ciesielczyka, starosta Kwiatkowski, nie był w stanie w swej wypowiedzi dla „Gazety Krakowskiej" racjonalnie uzasadnić tej decyzji. Jako że działalność Centrum Polonii była pozytywnie oceniana także za granicą, decyzja Zarządu Powiatu Dąbrowskiego wywołała falę protestów organizacji polonijnych. Np. Prezes Związku Polaków i Przyjaciół Polski w Meksyku, profesor Uniwersytetu w Monterrey, Zygmunt Haduch, w swym liście protestacyjnym stwierdza: „... zdumiewająca jest decyzja Starosty Kwiatkowskiego (praktycznie) o odwołaniu dr.Marka Ciesielczyka...Pan jako Starosta może działać na szkodę swego powiatu i za to ocenią Pana wyborcy. Jednak sprawa ma szerszy wydźwięk. To jest Centrum Polonii, której ja jestem cząstką, bowiem od 26 lat jestem na emigracji i działam – jak pan Ciesielczyk – na chlubę i dobre imię Polski w świecie. Jeśli więc Pańskie decyzje godzą w dobre imię Polski, to mam prawo i obowiązek zaprotestować".

Pozbycie się Dyrektora Centrum Polonii w - delikatnie mówiąc - kontrowersyjnych okolicznościach - skutkowało zerwaniem współpracy licznych organizacji polonijnych z powiatem dąbrowskim (np. młodzież z Powiśla mogła pojechać do Meksyku i Brazylii, gdyby nie decyzja Zarządu Powiatu).

Przeciwko pozbyciu się Dyrektora Centrum Polonii protestują także mieszkańcy naszego regionu (wysłali już do władz powiatu petycję protestacyjną). Znany przedsiębiorca, Janusz Gładysz tak komentuje decyzję Zarządu Powiatu Dąbrowskiego: "Czy my Polacy sami zawsze musimy psuć to, co jest dobrze robione?... stanowczo protestuję przeciwko działaniom ludzi, którzy swymi błędnymi decyzjami traktują pracowników i podległe im instytucje jak własne 'prywatne podwórko', na którym mogą robić, co chcą bez żadnej odpowiedzialności...".

To, że protesty były uzasadnione pokazują ostatnie dwa miesiące, kiedy to w Centrum Polonii, kierowanym przez nowego dyrektora Mateusza Rzeźniewskiego, nie zorganizowano żadnej imprezy - oprócz skrupulatnej kontroli prowadzonej przez wspomnianego tutaj w innym artykule Krzysztofa Michalaka. Czyżby chodziło o szukanie tzw. „haków" na byłego dyrektora Centrum Polonii, by w końcu móc jakoś uzasadnić pozbycie się go z tej funkcji? Więcej na temat sprawy Centrum Polonii czytaj:

http://centrum.polonii.protestujemy.salon24.pl

oraz

www.facebook.com/centrumpolonii

Wróć

Komentował jacus08-07-201102:10

sie chyba kwiatek zdenerwował :)

Komentował redakcja08-07-201108:23

Ciąg dalszy tej sprawy będziemy przedstawiać. red

Komentował jola08-07-201122:36

oj widzę , że nie odpuszczacie tego centrum, i stare chwyty wracają z wczasami

Komentował Adam20-07-201120:48

Panie Ciesielczyk,
Przysłowia są mądrością ludu. A jedno z nich mówi – „Nie podskakuj, siedź na d….e i przytakuj”. Jak się Panu zachciało działać na wielką skalę w tym Centrum Polonii, to nie powinien Pan się teraz dziwić, że Pana wywalili. Niby Pan taki wykształcony, a nie rozumie Pan, że ten Pana następca spokojnie w Brniu będzie pracował do emerytury z tej prostej przyczyny, że się nie wychyla. Siedzi tam sobie spokojnie i nic nie robi. Nie drażni więc przełożonych swoją aktywnością. Nigdzie nie jeździ za granicę, z nikim nie nawiązuje kontaktów. A Pan żeś pojechał za ocean i wziąłeś Pan ze sobą jakiegoś laureata konkursu, ucznia dąbrowskiego, zamiast starosty Kwiatkowskiego lub co najmniej jego zastępcy. I żeś Pan popełnił duży błąd. Trzeba było ich wozić ze sobą na te Karaiby czy inne Buenos Aires. A tego swojego dyplomu doktora nie trzeba było Kwiatkowskiemu w ogóle pokazywać, bo żaden szef nie lubi zatrudniać mądrzejszych od siebie. Niczego żeś się Pan nie nauczył na tych zachodnich uczelniach.
Adam

Komentował xxxsx22-07-201100:52

jak widze te wiejskie, tepe mordy to mam ochote opuscic ten kraj....

Komentował Maciek22-07-201109:02

A ja słyszałem, że Ciesielczyk wyleciał z Centrum Polonii, bo nie chciał zatrudniać tam ludzi Kwiatka i Pantery?

Komentował Polonus22-07-201109:05

Co tu dużo gadać, po 4 miesiącach działalności nowego dyrektora Rzeźniewskiego widać , że to pomyłka. Ten facet do pięt nie dorasta Ciesielczykowi, który miał pomysły, był energiczny , robił promocję dla regionu, pozyskiwał Polonię. A teraz nic. Kwiatkowski wykończy ten powiat. Szkoda mi Was, przyjeżdżajcie do nas do USA. Tam nie macie szans na dobrą przyszłość dla siebie i dla Waszych dzieci.

Komentował Grzegorz z Argentyny24-07-201118:09

Akrat byłem świadkiem wystąpienia dr. Ciesielczyka w Montevideo w czasie zjazdu Polonii z Ameryki Południowej kilka miesięcy temu. Bardzo dobrze prezentował Centrum Polonii i powiat dąbrowski. Ja słyszałem, że ten gość z PSL-u, który teraz rządzi u Was , wyrzucił dr.Ciesielczyka właśnie dlatego, że brał udział w naszym kongresie. To skandal! Pan Ciesielczyk nawiązał współpracę z wieloma organizacjami w czasie naszego zjazdu i wiem, że młodzież z powiatu dąbrowskiego miała lecieć do Meksyku i Brazylii, a nie poleci przez tego "zielonego" polityka, który pozbył się bardzo dobrego dyrektora. No i co teraz, macie nowego dyrektora, który podobno nawet nie zna żadnego języka, nie ma żadnych kontaktów i do 4 miesięcy nic nie robi. To jest u Was tak, jak z tymi autostradami w Polsce. Gratuluję takiego mało rozumnego starosty!!!!

Komentował Jan z Kanady24-07-201118:14

Pan Ciesielczyk jest znany nie tylko w USA i Ameryce Południowej, ale także w Kanadzie, gdzie są znane jego artykuły oraz książki. Miał u nas wiele wykładów w Montrealu, Calgary, Vancouver, Toronto. To typowo polska zawiść. Te buraki ze starostwa nie tolerowały bardziej inteligentnego od siebie człowieka. A ten nowy chyba przez te kilka miesięcy to dłubie w nosie, bo nic o tym Centrum teraz nie słychać

Komentował Krystyna28-07-201107:54

Mieszkam w Chicago od 30 lat i znam dr.Ciesielczyka z jego audycji telewizyjnych i radiowych oraz wykładów w Chicago. Jeśli ktoś tam u Was w Dąbrowie mówi Wam, że pan Ciesielczyk jest nieznany w USA, to robi z siebie idiotę. Przecież to można z łatwościa sprawdzić, ile razy i w jakich media polonijnych występował dr.Ciesielczyk. Jeśli był w stanie tyle razy wyjeżdżać za granicę i starostwo za to nic nie płaciło, a on przywoził do Polski albo samochód dla Centrum Polonii, albo wycieczki do USA i Brazylii czy na Karaiby dla młodych ludzi z Powiśla, to powinniście to docenić drogie władze powiatu, a nie prześladować człowieka. A ten nowy dyrektor to jakaś straszna miernota, skoro nic nie potrafi zrobić.

Komentował ja28-07-201107:56

Podobno Kwiatkowski i Pantera zaproponowali stanowisko Dyrektora Centrum Polonii Kaczmarskiemu, ale odmówił, wcześniej wypiął się Micek. Nikt nie chce po Ciesielczyku być dyrektorem Centrum Polonii, bo wie, że nie da rady robić tego, co robił dla powiatu Ciesielczyk. Rzeźniewski, który miał być przejściowo, jak zostanie , to będą jaja

Komentował benek31-07-201119:06

Polonus a po co mamy przyjezdzac DO WAS do USA? Kto ma zielona karte to sobie moze jezdzic i cos z tego ma, a reszta to albo szmata albo budowa - to takie micyje straszne? Wole pracowac w kraju za najnisza krajowa i smiac sie z tego naszego polskiego grajdolu i dziadostwa

Komentował Władysław18-08-201315:35

Jestem zawsze po stronie słabszych ale i uczciwych i żałuję że dawno temu nie odważyłem się wstąpić do ZOMO i lać pałą "Solidarność" pod przewodnictwem tzw. Lecha W.Bo ci co donosili tak zwani kapusie ORMO lali pałami dziś mają super posadki pensje oraz ich dzieci ,Ojciec za PRL. nosił mundur ORMO a jego syn dziś nosi Policji jak ma być dobrze w tym kraju dlatego nie mamy nic w tej Polsce teraz poza bagnem i bezrobociem, a do pracy to trzeba wyjeżdżać poza granice kraju i mieszać cement u Ajryszów, zmywać u Angoli czy podcieranie obsranego starego szwabskiego d---a? .A dzisiaj mamy-macie kapitalizm i demokrację, raj tusko-amber-gold-owy, wiele bandyckich firm które zostały stworzone, aby stwarzać chaos i pomagać obecnym władzom RP. Może przyjdzie czas kiedy Ci tzw. rządzący zapłacą, za krzywdy jakie wyrządzili Polsce i Polakom

Dodaj komentarz

* - pole wymagane