styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

OLESNO

2011-07-01 16:38

Eksterytorialne sołectwo

Mało kto chyba wie, że na terenie powiatu dąbrowskiego istnieje sołectwo, którego status – oczywiście z przymrużeniem oka – można by porównać do neutralnej Szwajcarii.

Bronisław Rygielski (66 l.) emerytowany nauczyciel mechanizacji rolnictwa w szkole w Brniu został sołtysem najmniejszego chyba sołectwa (40 rodzin) w 2007 roku. Breń (2 km od Olesna) zniknął z mapy w 1945 – mówi sołtys. Przed wojną była to posiadłość barona Konopki, a jak wiadomo władze PRL-u nie przepadały za baronami, więc postanowiły, że funkcjonować będzie tylko nazwa Podborze. Część tego Podborza, która dzisiaj jest sołectwem Breń, przeżyła swój rozkwit w latach 70., gdy działało tu gospodarstwo Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Po zmianach 1989 roku postanowiono oddzielić Breń od Podborza ze względów pocztowo-meldunkowych, ale w dalszym ciągu nie było go na mapie, o co upominali się jego mieszkańcy. W końcu w 2007 Rada Gminy Olesno podjęła uchwałę o utworzeniu sołectwa BREŃ.

Tak naprawdę Breń to tylko kilka budynków (zaledwie 9 numerów!) – zabytkowy dworek, stajnia cugowa (obecnie to Centrum Polonii), szkoła, zabudowania w parku i dwa bloki. Pod koniec lat. 90, po reformie samorządowej, sytuacja Brnia skomplikowała się jeszcze bardziej. Zespół dworsko-parkowy stał się własnością Powiatu Dąbrowskiego, a mieszkania w blokach odsprzedano mieszkańcom. Gmina Olesno, gdzie tak naprawdę leży Breń, nie może więc inwestować na terenie powiatowym. Powiat myśli o całości, a jego uwadze uchodzą problemy małego Brnia, gdzie mieszka przecież jednak ponad 100 osób.

Sołtys Rygielski robi co może, by ułatwić życie ludziom na terenie Brnia. Pomaga także wójt Olesna Witold Morawiec, choć to przecież nie jego teren. Za jego kadencji sporo dobrego wydarzyło się już w gminie (wyremontowano ok. 40 km dróg, świetlice, domy ludowe, powstał „Orlik"). Co prawda ostatnio doszło do protestów, gdy rozważana była likwidacja szkoły w Dąbrówkach Breńskich, ale udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Wójt Morawiec rozumiejąc skomplikowaną sytuację administracyjno-geograficzną „eksterytorialnego" sołectwa Breń, stara się pomagać mieszkańcom, choć teren ten jest własnością powiatu, a nie gminy. Być może kiedyś ta kuriozalna sytuacja ulegnie zmianie, ma nadzieję sołtys Rygielski.

wójt Morawiec

Wróć

Komentował dfd10-07-201118:01

Bzdury

Komentował Józek20-07-201118:46

Dlaczego, to nawet ciekawa sprawa.

Komentował Obserwator21-07-201114:42

Ciekawy to jest urząd gminy w Oleśnie (celowo z małych liter).

Komentował mieszkaniec Podborza22-07-201108:52

Trzeba było napisać więcej o działalności Centrum Polonii. Jak obserwowałem tę placówkę w ostatnich kilkunastu miesiącach, to wydawało mi się, że to jest szansa dla Brnia, Podborza i Dąbrówej Breńskich. Ale teraz, jak wywalili tamtego dyrektora i dali jakąś "sierotę", to widzę, że nic z tego nie będzie. No i znowu to samo. Ja coś dobrze działa, to trzeba to spieprzyć!

Komentował KRYSTYNA30-07-201105:40

Należy zastanowić się nad możliwością zwrotu zespołu dworsko-parkowego Breń jego prawowitym właścicielom, czyli rodzinie Konopków. Dlaczego gmina Olesno, czy Powiat Dąbrowski nie wybierają jedynej uczciwej i moralnej drogi tylko rządzą się ukradzioną własnością ??? Czy pogodziliby się z odebraniem ich mienia przez polski rząd ??? Rodzina Konopków bezskutecznie walczy o odzyskanie majątku Breń od 1989 roku. Majątek Breń to wielowiekowy dorobek rodziny. Patriotyzm, udział w wojnach Napoleońskich, udział w tworzeniu pierwszego rządu II Rzeczypospolitej w 1918 roku, sponsorowanie artystów jak malarz Jacek Malczewski to tylko krótka lista zasług rodziny Konopków dla ojczyzny. Czy nie tacy ludzie powinni reprezentować Powiat Dąbrowski ??? Skoro takich ludzi traktuje się w Powiecie Dąbrowskim jak kryminalistów, którym konfiskuje się majątek to o jakim wizerunku powiatu można myśleć ???

Komentował Agnes31-07-201118:45

Chcialabym poznac autora tego tekstu, ciekawe czy wszystkie artykuly pisze redaktor lub wydawca, czy dla pisma pracuja jacys dziennikarze. A poznac chcialabym dlatego zeby zapytac o czym wlasciwie jest ten artykul i czy warto pisac w gazecie dla powisla kto jest wojtem poszczegolnych gmin, od kiedy sprawuje urzad itd. My - mieszkancy powisla - o tym wiemy, ze na stolkach wojtowskich od x lat te same osoby siedza i jakos sie kreci, a to km drogi wyremotuja, a to km chodnika poloza. Napiszcie cos o czym jeszcze nie wiemy

Komentował do Agnes01-08-201107:11

Przecież ten artykuł nie jest o wójcie tylko o kuriozalnej sytuacji Brnia. Czy o tym wiedziałaś...?

Komentował witek01-08-201120:53

Np. można by napisać o nepotyzmie w UG. Naprawdę tutaj mogłoby powstać drzewo genealogiczne nepotyzmu. Jedna wielka rodzina w UG w instytucjach podległych i tak od lat. Wystarczy po samych nazwiskach szukać (dzieci, synowe, rodzeństwo itd., jest tego pełno). Zresztą ciekawą sprawą są też konkursy na stanowiska urzędnicze i w ogóle samo funkcjonowanie (zakupy w godzinach pracy itd.) Ciekawym zagadnieniem jest też raport pokontrolny RIO. Naprawdę zachęcam redakcję, bo tematów ciekawych jest sporo.

Komentował Grzesiek02-08-201109:05

UG Olesno to bardzo ciekawy temat dla mediów. Normalnie temat rzeka. Nepotyzm, dziadostwo, brak inwestycji, radni bezradni i wiele innych.

Komentował Adam09-08-201114:05

Jaki nepotyzm jest w UG? Wszystko jest właściwe

Komentował ketiw14-08-201112:14

Wszystko jest właściwie dla osób związanych lub pracujących w UG. Dla społeczeństwa raczej nie. Przykładem niech będą protesty mieszkańców z przed kilku miesięcy, związane z próbami przekształcania szkół na terenie gminy. Dużo wtedy się pisało o zastrzeżeniach, o tym co zwykli mieszkańcy widzą i co im się nie podoba. Na szczęście nie udało się dokonać zmian i na szczęście społeczeństwo zabrało głos. Jaki nepotyzm? Mam nadzieję, że nowe pismo zainteresuje się tematem i wtedy czarno na białym zobaczymy o jaki nepotyzm chodzi. Zresztą temat gminy jest na kilka a nie na jeden numer.

Komentował Grzesiek17-08-201122:08

Wymienić nazwiska?

Komentował Adam22-08-201111:04

Wam widocznie jest zazdrość i tak atakujecie

Komentował ketiw22-08-201122:08

Czego tutaj zazdrościć?

Komentował Władysław08-12-201316:02

Uzupełniam komentarz Pania Witka.Czerwone dynastie nadal rządzą i to nie tylko w radio i telewizji, ale też w UG i innych kluczowych dla państwa sektorach - w gospodarce, wojsku, sądownictwie itp. To oni stworzyli „układ”. Gdyby te obszary życia publicznego nie zostały przez „stalinięta” zachowane, a często powiększone, dziś jako kraj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Powiem więcej - polityka jako taka jest tu najmniej ważna. My żyjemy w pewnej obłudzie, że u nas rządzą politycy. Politycy są potrzebni do sprawowania realnej władzy przez innych. Tyle razy wyszydzany „układ” istnieje i tak naprawdę to on pociąga dziś w Polsce za sznurki, na końcu których są politycy, również rządzącego obecnie ugrupowania. To, „układ” wybiera sobie tych, którzy mają być na jego pasku.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane