styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Dziesięć przykazań dla wyborcy

2011-09-03 08:17

- na 9 października

Zainspirowany artykułem na temat sytuacji przedwyborczej w naszym regionie w ostatnim numerze „Prawdę mówiąc", postanowiłem dorzucić kilka uwag na temat zbliżających się wyborów. W 90. latach najpierw głosowałem na UPR, a w następnych wyborach na.... Unię Pracy. Ktoś może pomyśleć, że jestem jakimś „wariatem", skoro tak radykalnie zmieniłem poglądy polityczne. Nie. Ja po prostu znalazłem na tych właśnie listach fajnych ludzi i na nich głosowałem. Nie kierowałem się ich przynależnością partyjną. Znałem ich osobiście i wiedziałem, że są uczciwi i mądrzy. Dlatego zgadzam się z główną tezą artykułu w Waszym piśmie, że trzeba głosować na człowieka, a nie na partię. Jeśli szanowna redakcja uzna, że proponowane „10 przykazań wyborcy" to ciekawy tekst, proszę o jego publikację.

Sfrustrowany wyborca dąbrowski

1. Pamiętaj 9 października, by nie głosować na pierwszego na liście. Kandydat umieszczony na pierwszym miejscu to zazwyczaj wybraniec wierchuszki partyjnej, która chce mieć w Sejmie dyspozycyjnego w każdych okolicznościach posła bez kręgosłupa.

2. Pod żadnym pozorem nie głosuj na „spadochroniarzy", przywiezionych w teczce przez poszczególne partie – i to nie tylko z tych dalszych miejsc, jak Kraków czy Warszawa, ale także i z tych, które formalnie są w naszym okręgu wyborczym, ale 50-100 kilometrów od naszego regionu. Co nam z posła z Wieliczki, Bochni czy Proszowic, który nie wie nawet, gdzie leży Gręboszów, Radgoszcz czy Nieczajna?!

3. Nie marnuj swego głosu i wybierz kandydata z listy, która ma szanse wprowadzenia kogoś do Sejmu. Jeśli nawet jesteś sympatykiem np. „Polskiej Partii Pracy", „Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka" czy „Polska jest Najważniejsza" to Twój głos oddany na jakiegoś kandydata na tych listach, będzie głosem zmarnowanym. Do Sejmu wejdą bowiem w naszym okręgu wyborczym tylko kandydaci z PO, PiS i PSL.

4. Głosuj na człowieka, a nie na partie. To człowiek będzie nas w Sejmie reprezentował. Wybierz swego kandydata na którejś z „biorących" mandaty parlamentarne list w naszym okręgu, tj. z PO, PiS lub PSL.

5. Pamiętaj, by głosować na swojego (to znaczy człowieka z naszego regionu). Wybierz najpierw grupę kandydatów, którzy według Ciebie są uczciwi i inteligentni, a następnie drogą eliminacji, wybierz tego, który ma największe szanse, by wejść do Sejmu.

6. Nie głosuj na tych, którzy już byli posłami, jeśli uważasz, że ostatnie 20 lat to porażka. Hasło „ONI JUŻ BYLI" powinno być przez Ciebie brane pod uwagę podczas dokonywania wyboru Twego kandydata.

7. Jeśli wybrałeś już grupę kandydatów z Twego regionu z w/w trzech list wyborczych i masz problem, na kogo zagłosować, dopiero na tym etapie weź pod uwagę ich przynależność partyjną. Przy dwóch porównywalnych kandydatach, lepiej zagłosować na tego, który nie tylko sam sobą daje gwarancję uczciwości, ale także postawa jego partii przemawia za oddaniem na niego Twego głosu.

8. Weź pod uwagę dotychczasowe zachowanie Twoich kandydatów. Jeśli byli już posłami czy radnymi, warto sprawdzić, jak głosowali w konkretnych, ważnych dla Ciebie sprawach w przeszłości. Dodatkowo warto także wziąć pod uwagę to, czy kandydat jest pazerny. Pamiętaj, prawdopodobieństwo, że jako poseł będzie nas okradał, jest większe, jeśli teraz jest pazernym, przysłowiowym "gołodupcem". Jeśli kandydat jest materialnie niezależny, to nie będzie kradł lub będzie mniej kradł, co w przypadku polityka już jest dużą zaletą.

9. Nie kieruj się wyglądem, wiekiem, płcią kandydatów. Najczęściej śliczna, młoda blondynka bardziej nadaje się na modelkę niż na Twego reprezentanta w parlamencie, który wie np. jak rozwiązać problem podtopień czy zreformować oświatę.

10. Pamiętaj, jeśli 9 października wybierzesz złego posła, to na starość zostaniesz sam w Luszowicach, Maniowie czy Borusowej lub - nie daj Boże – w jakimś domu opieki społecznej, bo Twoje dzieci i wnuki uciekną stąd albo do Krakowa albo do Londynu, albo do Chicago i będziesz sobie mógł z nimi porozmawiać najwyżej na Skypie, o ile będzie Cię stać na Internet.

Do zobaczenia 9 października przy urnach. Ja już mam swego kandydata. Napiszę, kto nim był 10 października.

Wróć

Komentował ciekawy03-09-201108:39

To niezłe, bo chyba pomocne dla wyborcy 9 października. Ciekawe, na kogo będzie glosował autor tego tekstu?

Komentował maciek03-09-201122:04

Ja na pewno nie zaglosuję na pierwszego na liście, bo to zawsze pupil kierownictwa partii

Komentował xxx04-09-201108:01

Zgadzam się z autorem, trzeba głosować na swojego. Nie licząc tego nieszczęsnego Pantery, to chyba Bojko był ostatnim posłem z Powiśla. Warto przypomnieć historię weujścia Roberta Pantery do Sejmu na bardzo krótki okres czasu. Inny poseł PIS Józef Rojek stracił mandat poselski, bo wystartował w wyborach na radnego tarnowskiego i nie wiedział (jako posel!), że jak zostanie radnym , to straci mandat. Na miejsce Rojka powinien wejść do Sejmu Klima, ale zrezygnował i w ten sposób faktycznie "przez przypadek" Pantera został posłem, a później wypierał się, że należy do PIS w ostatnich wyborach samorządowych i za to komisja wyborcza powinna sprawę skierowac do prokuratury. Bardzo dobrze, że to wyłapaliście. Pamiętam zresztą, jak Pantera musiał prostować swe nieprawdziwe twierdzenia po postanowieniu sądu w czasie wyborów!

Komentował Arek05-09-201108:42

ja głosuje na Lupe z PSL - Kądzielawie nie wierze

Komentował darion05-09-201114:08

Witam.

Wszystko ładnie, fajnie. Jest tylko jedno ale... Głosując na Kandytata Kądzielawę zwiększamy szanse na dojście do władzy schizofrenika Jarusia, który ma w głwie tylko zemstę na Tusku i wyjaśnienie spisku śmierci jego brata.
Nie zgodzę się, że głosowanie na Kandytata, a nie na partię ma znaczenie. PiS był przy władzy i jak to wyglądało, każdy wie. Wcale nie bronię tutaj PO, czy innego ugrupowania. Prawda jest taka, że każdy chce się dostać do koryta, a sprawy Polski ma gdzieś. Nie ma człowieka w tej kampanii, który powiedziałby jaki ma pomysł na zarządzanie naszym krajem.
A wracając do artykułu, to również nie zgadzam się z tym, że jeśli lokalny człowiek będzie w parlamencie to będą dla zwykłego szarego obywatela kokosy. Ministrem finansów jest Grad, a prawda jest taka, że zarobki w Tarnowie to totalna padlina. W porównaniu do innych miast w Polsce. I co niby to dało dla nas zwykłych obywateli, że "swojak" jest w rządzie? A gdyby Pan Kądzielawa chciał coś zrobić w sprawie powiśla to chyba pomylił wybory parlamentarne z samorządowymi.

Pozdrawiam.

Komentował darion205-09-201120:16

Darion, masz rację, że nie zawsze lokalny poseł potrafi dbać o region, ale jak to jest facet z jajami, to potrafi wiele wywalczyć dla tego regionu. Wydaje mi się - choć nie jestem zwolennikiem PISU - że ten Kądzielawa ma jaja, skoro nie boi się wydawać takie pismo jak Prawdę mówiąc, które wali po oczach władzę, a nawet prokuraturę. Ja zagłosuję na tego gościa z powodu własnie pisma

Komentował prawdę mówiący05-09-201121:28

do dariona "PiS był przy władzy i jak to wyglądało, każdy wie". możesz rozwinąć ten slogan ?

Komentował mietek05-09-201121:34

W wyborach startuje niejaki P.Gąsiorowski :mam pytanie czy to nie jest ta sama osoba dzięki której mieszkańcy wielu gmin powiatu byli wzywani na policję w sprawie sfałszowanych list wyborczych przez P.Słomkę który kandydował z naszego powiatu a P.Gąsiorowski był jego pełnomocnikiem ,wielu moich znajomych było ciąganych i czuli się jak przestępcy ,czy tak można oszukiwać ludzi i komu tu zaufać .

Komentował darion06-09-201108:49

Do prawdę mówiący: wystarczy przypomnieć sobie poprzednią koalicję. A na myśli miałem całą "twórczość" jaką zaprezentowali. Tak samo, gdybym napisał "jak wyglądały ostatnie cztery lata rządów, każdy wie", miałbym na myśli cztery ostatnie lata, gdzie rządziło PO.
Swoją wypowiedzią chciałem tylko zaznaczyć, że nie zgadzam się ze stwierdzeniem opisanym w artykule. Mianowicie, to że nie ma znaczenia na jaką partię głosujemy. Nie chcę tutaj wstrzynać bitki na słowa pomiędzy zwolennikami poszczególnych partii.
Jak napisałem w poprzednim komentarzu, nie jestem zwolennikiem PO, czy innego ugrupowania. Sam jeszcze nie wiem na kogo zagosuję, a póki co obserwuję kampanię. I podkreślam jeszcze raz, że nie ma żadnego Kandytata, który określił jasno jaki ma pomysł na zarządzaie naszym krajem. Pomyślal racjonalnie skąd wziąść finanse na realizacje swoich pomysłów - zmierzył siły na zamiary i przedstawił to nam.
I podobnie jest z lokalnymi Kandydatami. Czy którykolwiek z nich pokazał w jaki sposób, czego chce dokonać? Wyliczanka w artykule mówiąca, że na tego nie warto głosować bo jest taki, a na tamtego bo owaki, natomiast tutaj jest super kandytat Pan Kądzielawa, na którego warto. Ale dlaczego na niego warto, już nie napisano. Czy warto tylko dlatego, że Pan Kądzielawa jest ziomkiem Red. naczelnego? Czy może rzeczywiście facet, jak to piszecie "ma jaja" i chce coś zrobić dla Powiśla. A jeśli chce to w jaki sposób?

Pozdrawiam.

Komentował Fredek06-09-201114:36

Ciekaw jestem jak kandydat na posła ma zamiar wprowadzić w życie swoje hasło wyborcze STOP CENOM - może na łanach swojego miesięcznika coś o tym napisze .

Komentował Obiektywny07-09-201107:12

Prawda jest taka...czy wygra Kądzielawa czy Lupa czy jakiś inny Pan/i X czy Y to i tak nic nie zrobi dal Was jako mieszkańców niby ten "Nasz" Poseł!!!
Bo o wszystkim decyduje Tusk,Kaczyński,Pawlak czy Napieralski !!!!
Kandydaci mówią to...co Wy jako WYBORCY chcecie...USŁYSZEĆ...i basta,dla nich jako kandydatów na Posłów czy Senatorów liczy się tylko i wyłącznie Wasz głos..i dlatego mamią Nas obiecankami cacankami...i przypominają sobie wówczas o Nas, naszych sprawach i bolączkach!!!
Dla nich wszystkich liczą się tylko i wyłacznie...ich INTERESY !!!
Obudżcie się ludzie wreszcie z tego marazmu w jakim jesteście !!!

Komentował zuzia14-09-201121:23

kądzielawa to chyba najlepszy wybór ,co do reszty kandydatów to dabrowska porażka

Dodaj komentarz

* - pole wymagane