styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Czy w gminie Radgoszcz obowiązuje odpowiedzialność rodzinna?

2012-10-09 09:16

- Stefan Luszowiecki – radny, którego boli ubóstwo Radgoszczy

Stefan Luszowiecki jest radgoskim radnym już przez 3 kadencje. Nie może pogodzić się z tym, że jego ukochana gmina jest tak uboga z powodu złego zarządzania.

Stefan Luszowiecki ma 56 lat i ścisłe wykształcenie (jest technikiem mechanikiem, specjalność obróbka skrawaniem), dlatego rzeczywistość ocenia precyzyjnie. Urodził się w Luszowicach. Najpierw pracował w Tarnowie. Był członkiem zespołu pieśni i tańca przy Domu Kultury „Tamel". Później pracował w GS-ie w Radgoszczy. Od 1998 roku prowadzi skład materiałów budowlanych, nawozów i opału na terenie dawnego GS-u w Luszowicach. Jego hobby to taniec oraz wędrówki po polskich górach. Jako radny jest członkiem Komisji Rewizyjnej i patrzy wójtowi na ręce.

Radny Luszowiecki widzi tylko jedno wyjście z obecnego kryzysu, do jakiego doprowadziły nieudolne rządy obecnego wójta Marka Lupy (PSL) – stworzenie specjalnej komisji, w skład której weszliby bezpartyjni fachowcy z różnych dziedzin (np. miejscowi przedsiębiorcy). Komisja ta powinna opracować plan naprawczy. Na przykład trzeba stworzyć strategię, która poprawi katastrofalną sytuację w finansach radgoskiej oświaty. Musi powstać także specjalna komórka, która skutecznie (nie tak jak dotychczas) zabiegać będzie o pozyskiwanie dodatkowych funduszy zewnętrznych (np. z Unii Europejskiej).

Trzeba natychmiast zakończyć rozbudowę gminnej biurokracji, która jest niepotrzebna. Za czasów wójta Chrabąszcza sytuacja wyglądała inaczej. W Urzędzie Gminy pracowali ludzie, którzy naprawdę byli potrzebni. Teraz nie ma racjonalnej polityki finansowej. Gmina jest niepotrzebnie zadłużana, musi więc spłacać odsetki. Wójt Lupa obciąża ludność większymi podatkami i innymi opłatami (np. od środków transportu, powierzchni handlowej etc.).

Radny Luszowiecki ma mnóstwo pomysłów, które poprawiłyby kondycję Radgoszczy. Na przykład można by stworzyć na terenie gminy specjalną strefę mieszkaniową (kilkanaście hektarów) z tanimi mediami. Powstałoby nowe osiedle, gdzie mogliby osiedlić się ludzie z zewnątrz. Przyniosłoby to dodatkowe dochody do gminnej kasy. Luszowiecki nie rozumie, dlaczego w zbiorniku w Narożnikach tak długo nie było wody. Teraz ten rekreacyjny teren mógłby stanowić także niezłe źródło dochodu.

Stefan Luszowiecki jest radnym opozycyjnym. Od 25 lat kierownikiem biblioteki gminnej jest jego żona. Ciekawe, że został obcięty budżet tej biblioteki, a żonie zredukowano etat do połowy, zaś wynagrodzenie do najniższego poziomu. Praktycznie wszyscy mogą się domyślić, dlaczego tak jest traktowana żona opozycyjnego radnego oraz instytucja, którą kieruje.

Gdyby Stefan Luszowiecki był dzisiaj wójtem stworzyłby program naprawy finansów gminnych, listę priorytetów (określiłby, co jest najważniejszym zadaniem, a co mniej ważnym) oraz przeprowadziłby analizę, które obiekty przynoszą gminie największe straty i ograniczyłby je (nie rozumie, po co gminie budynek b. GC-u, dlaczego remontowano byłą szkołę w Narożnikach?). Wójt Lupa zupełnie niepotrzebnie prowadzi drobne inwestycje, które w praktyce nic, albo niewiele dają mieszkańcom gminy.

Stefan Luszowiecki ma nadzieję, że za dwa lata sytuacja Radgoszczy ulegnie znaczącej poprawie, gdy będzie ona kierowana przez nowych, rozsądnych ludzi, którzy myślą przede wszystkim o potrzebach mieszkańców gminy, a nie o interesach swojej partii.

Wróć

Komentował zoro18-11-201316:59

Witam pani Agrafko Pozdrowienja hej

Komentował zoro22-12-201310:35

Zdrowych Wesolych Swiat BozegoNarodzenia milej zabawy Sylwestrowej oraz sczesliwego Nowego Roku 2014 dla wszystkich dobrych izlych posciazy oraz dla Redakcji Prawde Muwjac przesyla ZORO

Dodaj komentarz

* - pole wymagane