styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Mędrzechów

Dzisiaj, 22 września odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Mędrzechów. W przerwie wójt Krzysztof Korzec odpowiedział na nasze pytania, dotyczące jego udziału w wyborach listopadowych oraz szans na reelekcję. Radni pozytywnie ocenili przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, choć zauważyli, iż w niektórych obiektach oświatowych konieczne są dalsze remonty. Samorządowcy z Mędrzechowa zgodzili się na dofinansowanie zakupu samochodu dla Środowiskowego Domu Samoopomocy w Oleśnicy, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne z terenu całego Powiśla Dąbrowskiego. Patrz wcześnieszy artykuł i film na ten temat. Wójt Korzec jest przekonany, iż bez kampanii jest w stanie wygrać wybory, gdyż przemawiają za nim jego sukcesy w ciągu całej 4-letniej kadencji. Jedna z radnych wyraziła obawę, czy ośrodek zdrowia w Mędrzechowie nie będzie miał problemów z dalszym funkcjonowaniem, jeśli nie zostanie odpowiednio zmodernizowany. Nowa droga do Dąbrowy Tarnowskiej (niestety bez odcinka na terenie Dąbrówek Breńskich) nie ma białych linii po bokach i na środku, co utrudnia poruszanie się po niej. Radni mają nadzieję, że wkrótce pojawią się takie oznaczenia na tej drodze. Zwrócono także uwagę na absurdalne przepisy, obowiązujące w Polsce, które chronią bobry, dokonujące znacznych szkód w terenie, co może nawet doprowadzić do podtopień. Wójt sąsiedniego Bolesławia wyznaczył podobno nagrodę za głowę każdego bobra, lecz chyba nikt jej nie otrzyma ze względu na w/w ochronę tych zwierząt. Nie ma raczej szans na stworzenie klasy sportowej ani muzycznej ze względu na niż demograficzny - informowała radnych dyrektorka szkoły. Przewodniczący Rady Gminy Mędrzechów odczytał apel małopolskich samorządowców w sprawie pomocy dla Kurdystanu, objętego działaniami wojennymi. Małopolska współpracuje od lat z Kurdystanem. Poniżej prezentujemy więcej zdjęć oraz relację filmową z sesji. W pażdziernikowym numerze "Prawdę mówiąc" napiszemy więcej o Mędrzechowie w artykule pt. "Czarna owca z Mędrzechowa".    
czytaj więcej...

(5 komentarzy)

Pod koniec lipca w Mędrzechowie miał miejsce festyn rodzinny. Więcej zdjęć - w galerii - poniżej oraz relacja filmowa. Przedstawiamy go także w najnowszym, sierpniowym numerze Prawdę mówiąc.
czytaj więcej...
  Kilka dni przed wydaniem grudniowego numeru „Prawdę mówiąc” do naszej redakcji zadzwonił Krzysztof Saletnik, mieszkaniec gminy Mędrzechów, zatroskany o bezpieczeństwo dzieci, uczęszczających do szkoły w Mędrzechowie. Dopiero co Powiślem Dąbrowskim wstrząsnęła informacja o dokonanym na terenie Żelazówki gwałcie (czy też próbie gwałtu) na młodej dziewczynie. Rodzice mają więc prawo niepokoić się o to, czy ich dzieci bezpiecznie zmierzają do szkoły czy też z niej wracają, zwłaszcza, iż na terenie wiejskim uczniowie często muszą przemierzać pieszo pewne odcinki drogi, czasem przez teren zalesiony. Krzysztofa Saletniaka wzburzyła wiadomość, iż jego córka, uczennica szkoły podstawowej w Mędrzechowie musiała niedawno (14 listopada) iść pieszo prawie 1 kilometr, częściowo w terenie zalesionym, gdy została wysadzona (wraz z innymi dziećmi) z autobusu szkolnego nie tak jak zwykle, lecz znacznie dalej od domu w Borze Mędrzechowskim. Autobus szkolny rozwozi dzieci z mędrzechowskiej szkoły, jadąc w kierunku Grądów, a także – Woli Mędrzechowskiej i Wólki. Pan Krzysztof nie rozumie, jak opiekunka mogła zezwolić na to, by małe dzieci szły same przez las? Rozmawiał na ten temat z dyrektorką szkoły Marią Misterką, wicedyrektorką Jolantą Kogut, a nawet z sekretarzem gminy Mędrzechów, Barbarą Pobiegło, która jest równocześnie radną powiatową i Przewodniczącą Rady Powiatu Dąbrowskiego.  Saletnik usłyszał – jego zdaniem – pokrętne tłumaczenia, które sprowadzały się do tego, że autobus nie mógł rzekomo zawieść dzieci na przystanek jak zwykle, gdyż droga była remontowana. Pan Krzysztof twierdzi jednak, że kierowca, a przede wszystkim opiekunka dzieci mogli wybrać inną drogę i podwieź dzieci znacznie bliżej ich domów.    W rozmowie z naszą redakcją dyrektorka szkoły Maria Misterka powtórzyła te same argumenty, utrzymując, że nie można było wybrać innej drogi, gdyż autobus był już opóźniony i dlatego zostawił dzieci w miejscu, z którego musiały jeszcze dość długo iść do swych domów. Krzysztof Saletnik nie zaakceptował jednak tych tłumaczeń dyrekcji szkoły oraz bierności sekretarza gminy, Barbary Pobiegło i o całej sprawie poinformował policję dąbrowską oraz Kuratorium Oświaty w Tarnowie.  Teraz córka Saletnita – jak sam twierdzi – doznała urazu psychicznego i  boi się jeździć autobusem szkolnym, gdyż nie chce pokonywać kilkusetmetrowego odcinka drogi, biegnącej częściowo przez las. Zdaniem ojca jest niedopuszczalnym, by opiekunka wypuściła małe dzieci z autobusu i aby szły one same przez las. Nie wierzy, iż przyczyną takiej decyzji był remont drogi. Być może to opiekunce uczniów gdzieś się śpieszyło – zastanawia się Saletnik. Trudno się dziwić rodzicom małych dzieci, iż troszczą się o ich bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, iż władze gminy Mędrzechów (w tym także sekretarz Pobiegło) nie dopuszczą w przyszłości do tego typu sytuacji. Na zdjęciu Barbara Pobiegło
czytaj więcej...

(10 komentarzy)

Jak już pisaliśmy na wcześniejszych stronach, znacząco wzrosła liczba urzędników oraz siłą rzeczy  wydatki na nich w Tarnowie, kierowanym od lat przez prezydenta Ryszarda Ścigałę (w koalicji z Platformą Obywatelską). Jednak także Powiśle wypadło fatalnie w opublikowanym niedawno rankingu, obrazującym wydatki na biurokrację samorządów z naszego regionu.   Na pół tysiąca tarnowskich urzędników podatnicy wydają miesięcznie ponad 1,6 miliona zł (nie licząc trzynastek, dodatków i nagród dla biurokratów). Według rankingu opublikowanego przez pismo „Wspólnota” w regionie tarnowskim najwięcej na biurokrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy w 2012 roku wydał jednak Mędrzechów – ponad 424 zł.   Na szóstym miejscu w regionie znalazła się inna gmina z Powiśla Dąbrowskiego – Gręboszów, w której wydatki  na administrację w 2012 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy wyniosły ponad 372 złotych. 8. miejsce zajął Bolesław – prawie 359 zł, 16. Radgoszcz -273 zł, 19. Olesno – 235 zł. Najmniej wydała gmina Dębica – 166 zł. Tak więc gminy dąbrowskie przodują w tego typu rankingach. Szkoda, że zajmują ostatnie miejsca w rankingach przedstawiających np. wynagrodzenia mieszkańców czy tez zdawalność matur przez uczniów.
czytaj więcej...

(8 komentarzy)